Mike Novogratz: „Bitcoin As Digital Gold Is Just Going to Keep Going Higher“.

W piątek (3 października) Michael Novogratz, założyciel i CEO Galaxy Digital, wyjaśnił, dlaczego wsparcie PayPal dla kryptokur walut jest tak duże, a w szczególności, jak wpłynie na cenę Bitcoin.

Jego komentarze pojawiły się podczas wywiadu z Emily Chang, prowadzącą „Bloomberg Markets“: The Close“ w TV Bloomberg.

Chang rozpoczął wywiad od zapytania Novogratza o ogłoszenie PayPala. Jak zapewne słyszeliście, 21 października PayPal powiedział, że w „najbliższych tygodniach“ pozwoli swoim klientom „kupować, przechowywać i sprzedawać krypto walutę bezpośrednio z ich konta PayPal“. Co więcej, w pierwszej połowie 2021 roku PayPal planuje „znacznie zwiększyć użyteczność kryptowaluty, udostępniając ją jako źródło finansowania zakupów w swoich 26 milionach sprzedawców na całym świecie“.

Novogratz powiedział:

„Słuchaj, PayPal ma najwięcej kont w każdym banku na świecie. A więc masz tę gigantyczną platformę – na depozytach, jest to 30. [największy] bank, ale pod względem kont, pod względem zasięgu, jest największy na świecie – kto właśnie powiedział, że pozwolimy BitQT, a więc jeśli jesteś w pakiecie C w którymkolwiek z innych banków, JPMorgan, Goldman Sachs, Morgan Stanley, to zaczynasz drapać się po głowie i mówić „czego nam tu brakuje?“.

„Jedną z rzeczy, które zrobił Covid, jest to, że przyspieszył tę ideę digitalizacji wszystkiego, i to w szybkim tempie. I tak, mamy bank centralny emituje cyfrowe waluty nadchodzi, stabilne monety.

„Cały system płatniczy systemu finansowego zmieni się i to znacznie szybciej niż ludzie myśleli, a banki pozostaną tak jakby patrzyły i patrzyły na swoje stare systemy…

„Jeśli spojrzeć na ceny akcji w tym roku… Ethereum wzrósł o 200%… PayPal wzrósł o 100%… Bitcoin wzrósł o 90%, ale JPMorgan, Citibank i Wells Fargo spadły o 20 do 50 [lub] 60 procent, a więc [jeśli] jesteś bankierem, jesteś jak „co ja tu robię źle? To całkiem oczywiste, prawda?

„Odbudujemy architekturę finansową Stanów Zjednoczonych i świata w ciągu najbliższych dziesięciu lat. To będzie zbudowane wokół łańcucha blokowego.“

Chang chciał wiedzieć, jak długo jeszcze będzie trwał rajd Bitcoinów i jak wysoka może być cena Bitcoinów.

Novogratz odpowiedział:

„Myślę, że to pójdzie dużo dalej. Słuchajcie, jednym z powodów, dla których Bitcoin nie poszedł tak wysoko, jest to, że trudno go kupić, prawda?
„Nie możesz zadzwonić do Goldman Sachs, nie możesz zadzwonić do JPMorgan, nie możesz zadzwonić do Bank of America, nie możesz zadzwonić do E-Trade i powiedzieć „kup mi trochę Bitcoin’a“, prawda? I tak, gdzie większość bogactwa jest w Ameryce – od 45 do 80 lat – nie są przyzwyczajeni do logowania się w aplikacji Square lub w portfelu Coinbase.

„Nazywają swoich brokerów, a więc to, co widzę w szybko zmieniającym się tempie, to coraz więcej infrastruktury, która pozwala na łatwiejszy dostęp do zakupów. Z PayPalem, to ogromny krok w kierunku tego, jak łatwo jest ludziom kupować i sprzedawać kryptoidy. Zobaczysz, że E-Trade będzie następny. Zobaczysz firmy obsługujące karty kredytowe: Visa, Mastercard, a potem American Express. Założę się, że w ciągu roku zaoferują platformę, na której ich 30 milionów kupców będzie mogło dokonywać transakcji w stabilnych monetach i kryptach.“

Chang chciał wiedzieć, jak Novogratz czuł się z pogłoskami o tym, że PayPal przygotowuje się do zakupu BitGo, dostawcy rozwiązań w zakresie przechowywania kryptograficznego.

Novogratz uważa, że możemy spodziewać się kolejnych przejęć zarówno wewnętrznych (tj. w ramach przestrzeni kryptograficznej), jak i zewnętrznych (tj. pochodzących od firm spoza przestrzeni kryptograficznej):

„Jeśli myślisz o PayPal, to są one firmą technologiczną, ale potrzebują go, aby wprowadzić Paxos do swojej integracji Bitcoin. I tak, jest wiele ekspertyz i wiedzy w społeczności kryptograficznej, która została zbudowana w ciągu ostatnich siedmiu [lub] ośmiu lat, że spuścizna społeczności – nawet technicy – potrzebują niektórych z nich“.

„I tak, będzie wojna o talenty… będzie wojna o firmy, które budują infrastrukturę. To będzie wessało talent, i tak naprawdę ekscytujący czas na bycie w przestrzeni kryptograficznej i łańcuchu blokowym.“

Następny Chang zapytał Novogratz’a czy wejście PayPal’a do kryptońskiej przestrzeni może obniżyć cenę Bitcoin’a.

Chociaż PayPal ma zamiar pozwolić na wykorzystanie Bitcoin (jak również Bitcoin Cash, Ether i Litecoin) jako środka płatniczego (w przyszłym roku), Novogratz nie widzi tego jako głównego zastosowania Bitcoin w ciągu najbliższych pięciu lat, a zamiast tego uważa, że ludzie i firmy będą głównie inwestować w Bitcoin, ponieważ jest to wielkie zabezpieczenie przed inflacją.

I choć spodziewa się, że w przyszłości będzie jeszcze więcej stabilnych fiatów – niektóre z nich są emitowane przez banki centralne – mówi, że banki centralne będą nadal debasować waluty fiatów, co zwiększy zainteresowanie Bitcoinem jako cyfrowym złotem:

„Bitcoin jest używany jako magazyn wartości“. Ludzie obawiają się, że banki centralne na całym świecie będą debasować waluty fiatów…“.

„Bitcoin jako cyfrowe złoto jest